Tooteid pole ostukorvis
14. märtsil 2024 toimunud veebiüritusel "Okrogli trebuščki" esines meie brändi LELOSI nimel Vadbena Klinika asutaja ning liikumise ja hingamise spetsialist Alja Malis, kes tõi esile kehalise aktiivsuse peamised eelised raseduse ajal ja peale seda. Ta jagas väärtuslikke näpunäiteid, kuidas sellel eluetapil aktiivsena püsida.
Vadbena kliiniku asutaja ning liikumise ja hingamise spetsialist Alja Malis ütles, et enamik lapseootel naisi alustab trenniga teisel trimestril, kuid soovitav on alustada varem, sest harjutused on täielikult neile kohandatud ja meie keha on üldiselt loodud selleks, et liiguksime, isegi raseduse ajal. "Üldiselt istume palju ja oleme sundasendis. Raseduse ajal tuleb see veelgi enam esile. Seetõttu tuleb võimalikult kiiresti sobival viisil liikuma hakata, sest see tuleb kasuks nii teile endile kui ka lapse asendile." Muidugi on hea kui naised on aktiivsed juba enne seda. Ta soovitas rasedatel palju kõndida, mediteerida ja teha mõningaid venitusharjutusi. Treening on vaid kirss tordil.
Vadbena kliinikus ei tee lapseootel naised istesse tõuseid ega tõsta raskusi, vaid liituvad spetsiaalse programmiga, mis valmistab nende keha ette sünnituseks. Need harjutused aitavad ka erinevate probleemide puhul - vaagnavalu ja muud. Nendel, kes treenivad võib ka sünnitusjärgne taastumine olla kiirem.
Ta jagas ka oma isiklikku kogemust. Esimese raseduse ajal ei olnud ta eriti aktiivne ega treeninud eriti. See oligi siis kui ta alustas esimest korda oma teekonda fitnessis. Ja tõepoolest, tal esines palju probleeme. Teise raseduse ajal, peaaegu 40-aastaselt läks teisiti, ta ei tundnud ta valu, kuna oli aktiivne.
Alja Malis rõhutas, et kõige levinum viga on liiga hilja treeninguga alustamine. Teine viga on see, et need, kes juba käivad jõusaalis või mõnes muus trennis, jätkavad sama rutiini. Harjutused ei ole aga kohandatud lapseootel naise jaoks. Oleks parem mitte teha istesse tõuseid, planku, liiga suurt pingutust nõudvaid harjutusi ega tõsta raskusi. Ta mainis ka, et tugev kardiotreening ei ole soovitatav või see peaks olema tasemel, et sa saad rääkida ja hingata läbi nina, ilma hingeldamata
"Esimesel trimestril (isegi esimesel kuul) toimub nn organogenees, kus toimub organite moodustumine ja sel ajal on väga oluline ka see, mis toimub lapseootel naisega. Liialdada ei tohi, sest trenn on stress. - see on hea stress. Kui taastume pärast treeningut, muutuvad lihased tugevamaks, kuid treening ise vabastab adrenaliini, mis võib mõjutada lapse arengut."
Naine võib hakata trenni tegema pärast günekoloogilist läbivaatust, mis toimub kuus nädalat pärast sünnitust. Seejärel öeldakse neile, kas kõik on korras. Günekoloog aga ei kontrolli vaagnapõhjalihaste seisundit, kõhulihaste eraldumise seisu ega seda, kui palju võivad organid olla longus. Arvesse ei võeta erinevusi, kas ta on üle 40-aastane või vaevalt 20-aastane, kas ta on saanud kaksikud, kas ta toidab last rinnaga, kas tal oli vaagnavalu raseduse ajal või keisrilõige. Arvesse tuleb võtta mitmeid muutujaid. Ekspert ütles, et tegelikult võib naine trenniga alustada juba esimesel päeval pärast sünnitust, kuid see tähendab peamiselt hingamisharjutuste tegemist. Need on harjutused, kus sügavad lihased aktiveeritakse lihtsalt hingamisega. Nende esimese kuue nädala jooksul õpivad nad ka seda, kuidas õigesti voodist tõusta, kuidas last õigesti tõsta. Isegi püsti tõustes võitleme gravitatsiooniga. Õige viis on enne lapse tõstmist hingata välja. Ja seda kõike saab teha esimese kuue nädala jooksul. Kui nad saavad arstilt rohelise tule, soovitab ta neil osaleda sünnitusjärgsel treeningul, mitte liiga ekstreemsel ajal, eriti perioodil, mil nad veel imetavad. Kuigi nad ei pruugi tunda koheseid tagajärgi, soovitab ta vältida tugevat treeningut, kuna see võib järgnevate raseduste ajal või pärast seda põhjustada probleeme, sealhulgas vaagnaelundite allavajet, uriinipidamatust või seljavalu.
Alja Malis ütles, et nad võivad märgata, et kõht jääb suureks veel kaua pärast sünnitust, nagu oleks neil alles kolmas, neljas raseduskuu. Õhtuti on kõht suurem. Nad saavad testida ennast seistes või põlvitades, tahapoole nõjatudes ja alla vaadates, et näha, kas kõht tungib esile. See on üks märke. Mõnikord on kõhupiirkonna kortsud nähtavad, nagu poleks see kõhu osa, ja siis võivad nad arvata, et midagi on valesti. Teine märk on jõupuuduse tunne, eriti lapse tõstmisel või kandmisel.
Loengul osalesid ka rasedad, kes esitasid eksperdile huvitavaid küsimusi. Üks neist tundis huvi, kas kõrge riskiga raseduse ajal tohib ka harjutusi teha. Günekoloogid ei soovita trenni teha, kuid Alja Malise sõnul võib see olla veelgi hullem. Tõepoolest, nad ei tea, millised harjutused oleksid sobivad ja millised mitte, seega eelistavad nad öelda, et sobivat harjutust pole. Kuid Vadbena kliinikus on neil ka kõrge riskiga rasedatele naistele mõeldud harjutused, mida saab teha ohutult: lamades, külili, nii et kõhupiirkonda tekib minimaalne surve. Nad saavad teha teatud hingamisharjutusi. Samuti saavad nad õrnalt mobiliseerida puusaliigest, vaagnat, vaagnaluid, et olla teadlikud oma kehahoiakust, kõhust, et valmistuda sünnituseks. Samuti on oluline, et nad ei läheks ühele pikale jalutuskäigule, vaid jagaksid selle kaheks või kolmeks osaks ja kõnniksid ainult lühikest aega, umbes 20 minutit ja siis puhkaksid istudes.
Alja Malise sõnul on diastaasi teket raseduse ajal võimalik ennetada. Tal oli see teise raseduse ajal, kuid sünnituse ajaks oli see kadunud. See on haruldane juhtum. Diastaasi suurenemise vältimiseks saab palju ära teha. Vadbena kliinikus teevad nad seda kolmel viisil, nimelt spetsiaalsete harjutustega sügavatele kõhulihasele (põhimõtteliselt lisades ruumi külgmistele kõhulihastele ja seeläbi pakkudes neile leevendust). Teine võimalus hõlmab õigesti tõusmise õppimist, samaaegselt tõstes ja hingates õigesti. Kolmas meetod on kinesioteibi kasutamine, mis tagab parema süvatundlikuse, parema kehatunnetuse, parema vereringe ja annab veidi tuge.
Kui me mõtleme Kegeli harjutustele, kujutame ette lihaste pingutamist. Vaagnapõhjalihased peavad aga töötama nagu batuut: sissehingamisel peaksid nad venima elastselt ja väljahingamisel tõusma. Mõlemad on kokkutõmbed ja mõlemad on võrdselt olulised. See tähendab, et me peame suutma sissehingamisel lõdvestada vaagnapõhjalihaseid, sest need venivad siis elastselt ning väljahingamisel aktiveeruvad ja pingulduvad. Nii jäävad nad elastseks. Vadbena kliinikus kasutavad nad ka ravimassaažipalle, millega masseerivad vaagnapõhja. Mõned harjutused hõlmavad lihaste lõdvestamist ja kokkutõmbamist. Väga oluline on aktiveerida vaagnapõhjalihaseid, sest nemad annavad ka sügavatele kõhulihastele aktiveerimise.
"Nad peavad olema ettevaatlikud, et mitte suurendada kõhusurvet ja sooritama harjutusi eelkõige istudes, lamades. Nii saavad nad toimuvat jälgida. Harjutused on väga õrnad: liigutatakse jalga, kätt, hingatakse kergelt välja, aktiveeritakse lihaseid kergelt. Nad peaksid tegema hingamisharjutusi, sest hingamine aktiveerib sügavaid lihaseid."
Ekspert usub, et keisrilõikejärgne piirkond on väga palju tähelepanuta jäetud, keegi ei tegele tegelikult armidega, ei piisa sellest, et naine lihtsalt kreemitab naha pinda. Seda piirkonda tuleb masseerida – ise või lasta seda professionaalil teha. Pärast teist keisrilõiget võib tekkida diastasis rect, mis ei lase kõhulihastel korralikult funktsioneerida ja võib põhjustada lümfi- ja energiateede ummistuse. Need naise võivad sarnaselt sooritada kõiki harjutusi, ainult aeglasemalt, tundlikumalt. Ekspert soovitab neil oma keha kuulata.
Ta selgitas, miks peab rase naine trenni ajal ja üldse igal pool mõtlema riietumismugavusele. Ta tõi esile kaks punkti – oluline pole mitte ainult, et neil oleks mugav riietus ümber kõhu, vaid ka ribide ümber, kuna just seal asub diafragma, peamine hingamislihas. Raseduse ajal ei ole hea kanda jäikasid rinnaalusetraadiga rinnahoidjaid, sest diafragmal pole loote jaoks kuhugi taganeda, lootel pole õiget asendit ning probleeme võib tekkida pärasoole joondumisega.
Ta soovitas rasedatel kanda pehmeid ja elastseid, raseda kõhuga kohanduvaid riideid, näiteks LELOSI retuuse. Need on suurepärased, sest pärast sünnitust tõmbuvad koos kõhuga tagasi. Samal ajal, kui naistel on sünnitusjärgselt lihased lõdvad lihased, kui neil on lõtv kõht, pakuvad LELOSI retuusid õrna tuge. Ekspert ei poolda korsette, kuna need annavad lihastele liiga palju mänguruumi. LELOSI retuusid pakuvad aga täpselt õiget minimaalset tuge, eriti peale kolmandat, neljandat rasedust. Ta tunnistas, et turul on päris suur väljakutse leida retuuse, mis sobiksid nii raseduse ajal kui ka pärast sünnitust.
Oleme LELOSI-s võtnud arvesse kõiki neid raseduse ajal ja pärast seda esinevaid väljakutseid ning lisasime oma rikkalikku rõivakollektsiooni seetõttu Matylda ja Bluebell retuusid.
Matylda retuusid ja Bluebell retuusid on ideaalne valik eriti rasedatele ja tegelikult kõigile naistele, kes hindavad mugavust ja stiili. Nende erakordne elastsus võimaldab piiramatult liikuda treeningu ja muude aktiivsemate tegevuste ajal. Hingav ja temperatuuri reguleeriv materjal tagab sinu värskuse ja mugavuse. Kõrge vöökoht, mida saab kokku voltida, toetab kõhtu õrnalt, mis on eriti kasulik raseduse ajal ja pärast sünnitust. Need retuusid on kohandatavad, mugavad ja elegantsed, muutes need suurepäraseks valikuks ka näiteks kontoripükstena.
Koostöös Alja Malisega Vadbena Kliinikust soovime LELOSI-s kõikidele lapseootel emadele õnnelikku ja tervislikku rasedust, mis on täis eriliselt väärtuslikke hetki. Olgu emadus täis mälestusi, mis jäävad igaveseks sinu meeltesse.
Autor: Nikolina Koljanin